בלוג

הדעות שלי

מילים מייצרות מציאות

קצת על מיושנות כפתור ה"צור קשר", שיימינג, קנצלרית גרמניה וכוחה של מחאה מהרשת לחיים עצמם.


אין דבר מיושן כמו לראות אתר חדש עם כיתוב של "צור קשר" בתפריט. את האתרים החדשים אנחנו מזהים היום בלי בעיה כי העיצוב שונה, אוורירי יותר, יותר גלילה עם העכבר/אצבע ופחות דחיסה של תוכן במסך שמולנו, כמובן תאימות לסלולר, טקסטים גדולים וניווט מאורגן שמספק חוויה נהדרת ומשופרת מכל מה שהכרנו בעבר.

ואז בא ה"צור קשר" החמקמק, נציג העולם הישן והמיושן, ששייך לעת ההיא בה היינו כותבים את הפקודות כקריאה לפעולת מחשב. כלומר פעם, היו משולבים כפתורים המנוסחים בלשון זכר כקריאה למחשב שידלג על הדף: שיעביר את הפרסומת, שייצור קשר עם הבעלים ויצרף לניוזלטר כדי שניחשף לתוכן. אבל זה לא העולם של ימינו אנו. עולמינו היום כאמור, מספק חווית שימוש לגולשים, איזה תוכן נראה שיניע אותנו להשתתפות, איך הממשק יקל עלינו ואיך הניווט יזרום ויעצב לנו את חווית הגלישה תוך חשיפה היררכית למידע.


מעת לעת, כאשר אני נקלעת למעט זמן פנוי המלווה במוטיבציה, קורה שאני לא שומרת בבטן, ושולחת הודעות לאותם אתרים מיושנים כדי לתהות אם הניוזלטרים אליהם מחובר כפתור "שלח" פונים גם אלי, או אם זה בסדר שיצרתי איתם קשר למרות שכתוב שרק גברים יכולים. זו גאווה גדולה ותחושת סיפוק שאתר משנה את המילים שמייצרות כ"כ הרבה משמעות, לכן ממליצה גם לכן/ם לשלוח הודעות מעין אלה, זה מאוד משחרר.


כך היה גם לפני כמעט שנה, ששלחתי הודעה כזו דרך כפתור ה"צור קשר" לאתר של משרד המדען הראשי לשעבר, ומי שקוראים לעצמם היום רשות החדשנות של ישראל. אצלם, עם טייטל כזה, וודאי הפניתי לתשומת ליבם את הדיסוננס הקוגניטיבי המחריד נוכח העיצוב החדשני והמתקדם באתר, לצד הפניה הגברית המיושנת בתפריט. תהיתי אבל בעיקר התביישתי, איך אתר ממשלתי עם כותרת כה מפוצצת, מתפרש כמסתרך מאחור במקום להריץ את הלפיד בראש המחנה.


לכן, לא התפלאתי בשבוע שעבר כשראיתי את מנהיגת העולם החופשי, קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, מצטלמת מוקפת חצי גורן של גברים. ובטח לא הופתעתי כששמעתי שאותו משרד מיושן, הוא הוא שהיה אחראי בין היתר על איסוף נציגיי החדשנות וההצלחה מתעשיית הטכנולוגיה המקומית, היישר מהמאה ה-19, ללא אישה אחת לגאולה.


קנצלרית גרמניה ואוסף גברים יזמים בלי אישה אחת לישועה
מרקל וגברים בחליפות. צילום: אבי דודי, משרד החוץ

הרשות המיושנת לחדשנות חטפה שיימינג ובצדק. זה התחיל בהערה של הקנצלרית מרקל לרוה"מ נתניהו, כי מצפה בפעם הבאה שיצליחו למצוא תחת עץ רענן אולי איזו אישה שתעמוד גם היא בכותרת העשייה ופריצת הדרך, הוצף בטוויטר וזלג מיד לפייסבוק, כי הרשת כדרכה מגיבה, מאזנת ולא מתאפקת.


קבוצת הפייסבוק של WMN, המטפחת חממת סטרטאפים בהובלה נשית הרימו ראשונות את הכפפה, ניצלו הזדמנות, וארגנו צילום אלטרנטיבי עם דמות הקנצלרית, עשויה קרטון ובגודל טבעי. השמועה נפוצה והודבקה לערים אחרות ובעזרת הפצת קובץ המקור של המנהיגה בגודל מלא, כל אחת יכלה להדפיס לה מטר שישים וחמש של מרקל. נשים מכל רחבי הארץ הגיעו לצילום המרכזי בכיכר רבין, נשים וגברים, כי במציאות המועדפת השוויון הוא לא רק מילה חמודה מהאייטיז. כי במרחב ישנן נשים יזמיות, מובילות, מתכנתות ומהנדסות, לצד גברים יזמים, מובילים, מתכנתים ומהנדסים. ככה מזיזים הרים.


נשים בהייטק בכיכר רבין ודמות קנצלרית גרמניה מקרטון
הצילום האלטרנטיבי של נשים בהייטק עם דמות הקרטון של קנצלרית גרמניה צילום: פייסבוק

אז איך תחסכו לעצמכם שימיינג ותיוג של מיושנות? וודאו שהכיתוב באתר שלכם ניטראלי ואינו מתעדף מגדר זה או אחר. אפשר לדבר על הפעולה של הכפתור, על מה שיחכה בצד השני אחרי שנלחץ עליו או מה ייצא לנו אם נירשם. אפשר לדבר ברבים או פשוט להשקיע קצת מחשבה ויצירתיות כדי להוסיף הומור וקלילות לתוכן, לכתוב "כאן מדברים איתנו", "אנחנו פה", "פרטי התקשרות" או פשוט "דברו איתי".


השקעתם כ"כ הרבה כסף במוצר, לא חבל לאבד לקוחות ולקלקל את הרושם בגלל רעיונות מיושנים? כי אם בשנים האחרונות הייתה תפיסה שם בחוץ שזה בסדר ולא צריך לעשות מזה עניין כי "כך היה תמיד", אז ברוכים הבאים למאה ה-21. כאן הנזק הוא רב, השיימינג חוצה פלטפורמות ומילים מייצרות מציאות. מציאות כך מסתבר, בה קצרה הדרך מכפתור מיושן לנזיפה.