בלוג

הדעות שלי

למה סקרים זה פייק ניוז

Updated: Oct 18, 2018

למה סקרים מפספסים, מה הבעיה איתם ואיך אפשר לתקן את זה?


עזבו רגע את כל הטיעונים בצד ובואו ניישר קו: אנחנו נחשפים לסקרים פוליטיים במהדורות החדשות, בעיתונים וברשתות החברתיות. בין כקישור לקטע הרלבנטי מתוך המהדורה או כתמונה של גרף התוצאות. בגרף, נראה עמודה לכל מפלגה, וצמוד לה מספר שמסמן את המנדטים, שאם נחבר יחד את כולם, סך המספרים יגיע ל-120 (המושבים בכנסת, אם מישהו לרגע שכח..).


 גרף כפול המלמד על מספר המנדטים לכל מפלגה בסקר ובהשוואה לכנסת הנוכחית. סך המספרים מסתכם ב-120
סך כל המפלגות מסתכם ב-120 מנדטים

במערכת הבחירות הנוכחית, כפי שנראה כרגע, מפלגת העבודה היא המאתגרת את מהימנות הסקר כולו. היא מקבלת 14 מנדטים בלחץ בסקרים האחרונים (אוגוסט 2018), כשהיום בכנסת יושבים עשרים וארבעה מנציגיה. מחד אפשר לדבר על חוסר אמון במנהיג המפלגה, מאידך ניתן לראות זאת כהתאוששות יחסית, שכן ערב התפקדותו של אבי גבאי לעבודה (דצמבר 2016), היתה מרוסקת בסקרים עם צפי ל-9 מנדטים.


אז איפה הבעיה?

אותם קהלים, מנדטים, שהצביעו פעם ולא מצביעים לה היום, אינם מתפזרים כולם בין המפלגות האחרות. כלומר, ה-10 מנדטים החסרים, שנותרו בין ה-14 של היום ל-24 של 2015, לא נודדים כולם לבית היהודי או לליכוד, הרי לא מתלבטים בין גבאי לסמוטריץ׳ או בין יחימוביץ׳ לשקד. כן בהחלט ישנו מעבר לאורלי לוי וזליגה ללפיד, אך אינם מכסים את כל עשרת המנדטים, אולי את מחציתם.


ואיפה השאר?

איפה אלו שדיווחו בסקר ש״טרם החליטו למי להצביע״? הם מודרים מתוצאות הסקר וקולם נעלם מהסיכום הסטטיסטי. הם אינם מצביעים מובטחים למפלגות אחרות, ורואים אותם חוזרים למחנ״צ בתרחיש של החלפת מנהיג המפלגה - מאבי גבאי לבני גנץ (22 מנדטים בסקר מעריב, אוגוסט 2018). בהחלט אפשר לפתוח דיון על הספורט הלאומי במפלגת העבודה וצליבת היו״רים, אבל לענייננו, בהחסרת חסרי ההחלטיות, חלוקת המנדטים בגרף מסתכמת מחדש ובהתאמה ל-120. וכך בעקבות צמצום המנדטים במחנ״צ, עם הסיכום מחדש, גם מפלגות הימין עולות באופן חסר הגיון ונטול מהקשרו.


״הערבים נעים לקלפיות״, והגאונות שבפשטות, הצליח להניע לפעולה לא רק בהזזת מצביעים מבנט ודרעי לליכוד, אלא גם ובעיקר - להוציא מהבית קהלים שדיווחו לאורך הדרך שכלל לא ישתתפו בהצבעה. מכאן גם הפער והתנפצות הבועה בבחירות ההן של מרץ 2015, עת הסקרים הציגו שוויון פוליטי עם נטייה לשמאל.


תמונה של ראש הממשלה מתוך עמוד פייסבוק
שלטון הימין בסכנה, הערבים נעים לקלפיות, עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים. מתוך עמוד הפייסבוק של רוה"מ, מרץ 2015

התקשורת כ״מרוץ סוסים״ מציגה נתונים יבשים, מספריים, מגבירה את הדרמטיזציה וממלאת זמן שידור. אך אופן הצגת הנתונים היבשים, במנותק מפרשנות המתחשבת בתרבות והלך הרוחות בחברה, משבשת את היכולת לחזות בהצלחה תהליכים משמעותיים בשנים האחרונות. כמו כישלון החיזוי של עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי, הבחירות בארצות הברית, בישראל ועוד.


איך אפשר לפתור את זה?

עמודה חדשה של ה״טרם החליטו״ תציג תמונה אמיתית יותר, ממנה ניתן יהיה לצפות בתוצאות ריאליות יותר. כך נוכל לראות כמה באמת מתלבטים ואיזו מפלגות מגובשות מאחרות, שאלות המשך לסיווג המתלבטים בין המחנות יועילו גם כן. בנוסף, יש לייצר אימג׳ים תוך התחשבות במאפייני הוויראליות והיכולת להפיץ תמונה להמונים רחוק ומחוץ להקשרה. תמונות, גרפים, שיספקו את ההקשר גם בחלוף הזמן, שכן אומנם בתחילת הדרך חלקנו נחשפים לגרף בצמוד לפרשנות מקצועית במהדורות החדשות, אך לאורך הזמן התמונה נפרדת מהמסר המתווך ומופצת לפי תוצאותיה הקרים וכאמור הלא מלאים. אפשר לפרט על הגרף עצמו, על התמונה עצמה בטרם תפרוס כנפיים ותרכב על גלי ההפצה ברשת, כדי לספק הסברים מיידים לקפיצות וחריגות בגרף. בין בצלילת מתלבטי המחנ״צ ובין בעליית הליכוד על חשבון התרסקות ש״ס וישראל ביתנו.


עד אז, אופן הצגת הנתונים בגרף נטול מהקשרו, מייצר מניפולציה על התודעה, אינו מספר את האמת השלמה ומוביל מסקנה מוטעית. לכן עד אז, סקר שאינו כזה, הוא פייק ניוז.